21 stycznia 2017 r. uczestnicy zajęć świetlicowych oraz teatralnych wraz z opiekunami w tym także babciami, jako że tego dnia wypadało ich święto, wybrali się do Teatru LALKA na spektakl pt. „Krzesiwo”. 40 osobowa grupa dzięki programowi Lokalny System Wsparcia na Targówku mogła kolejny raz uczestniczyć we wspaniałym wydarzeniu kulturalnym łączącym pokolenia.

Magiczne przedstawienie Jarosława Kiliana, z muzyką Grzegorza Turnaua, powstało w oparciu o jedną z najpiękniejszych baśni Andersena. Adaptacja dokonana przez Hannę Januszewską należy do klasyki literatury dramatycznej dla dzieci. To poetycka opowieść o odwadze w dążeniu do spełnienia marzeń, miłości i sile wyobraźni. Śpiewogra została zrealizowana w planie lalkowym, a inspiracją dla scenografii stały się wycinanki Hansa Christiana Andersena. Sztuka dostarczyła mnóstwa emocji zarówno młodszym jak i starszym widzom. Niesamowite lalki, scenografia, doskonałą gra aktorska i oprawa muzyczna (w tym muzyka na żywo) sprawiały, że chwilami było zabawnie i śmiesznie, a chwilami strasznie, ale nade wszystko po prostu było baśniowo a całość skłaniała do refleksji.

Po przedstawieniu specjalnie dla naszej grupy dzięki pomocy jednej z mam udało się zorganizować spotkanie z panem Wojciechem Pałęckim – asystentem reżysera, który odgrywał rolę Króla. Pan Wojciech zaprosił nas na i pod scenę – nietypową, bo złożoną z kilku platform i poziomów, pokazał rekwizyty i misternie wykonaną scenografię oraz system jej działania, opowiadał ciekawe historie i anegdoty z życia aktora teatru lalkowego i z wielkim zapałem zdradził nam niektóre tajniki teatru – nie wszystkie, gdyż chciał pozostawić w nas odrobinę teatralnej magii – ale już wiemy jak w teatrze czaruje się śnieg! Oczywiście był także czas na rozmowę i pytania dzieci, na które pan Wojciech bardzo chętnie i szczegółowo odpowiadał. Udało się także zrobić zdjęcia i zdobyć autografy.

Przy okazji obejrzeliśmy ciekawą wystawę prac różnych autorów z "Alicji w krainie czarów" oraz lalki z pierwszego przedstawienia "Krzesiwo" z lat pięćdziesiątych w Teatrze Lalka.

Wydarzenie na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Przede wszystkim dlatego, że baśniowe przedstawienie bardzo uwrażliwia i intensywnie działa na wyobraźnię, lecz także dzięki możliwości zobaczenia tego, co niedostępne przeciętnemu widzowi, czyli tego, co za kulisami, co za, pod i nad sceną oraz dzięki informacjom z pierwszej ręki (bo od aktora i asystenta reżysera w jednym) o spektaklu i pracy w teatrze – a wszystko przekazane w przesympatyczny sposób, z uśmiechem i raczej naturalną niż teatralną radością pana Wojciecha, któremu z tego miejsca serdecznie dziękujemy za czas i życzliwość.

krzesiwo