HISTORIA

          Teatr „RAJ” jest amatorskim zespołem dziecięcym, który od września 1996 roku działa przy Parafii Świętego Marka Ewangelisty na Targówku.

Powstanie Teatru jest zasługą przede wszystkim ówczesnego księdza proboszcza Szczepana Stalpińskiego, który udostępnił dzieciom pomieszczenia parafialne i zbudował salę widowiskową z całym zapleczem teatralnym. Początkowo zespół liczył kilkanaścioro dzieci, które do czerwca 1996 r. wchodziły w skład Teatru „Świetliki” przy Szkole Podstawowej nr 315 przy ul. Trockiej 4 pod kierunkiem Teresy Tymosiewicz- Muszel, która jest założycielem, kierownikiem i reżyserem Teatru RAJ.

Pierwszym premierowym przedstawieniem teatru była sztuka napisana przez Urszulę Golańską „Cicha Noc”, której premiera odbyła się 25 stycznia 1997 r. W tym dniu została też oddana do użytku nowa sala teatralna.

Pomysł na nazwę „RAJ” pojawił się po wspólnym wakacyjnym pobycie zespołu w Piwnicznej. Mottem tego wyjazdu był cytat z piosenki ze słowami Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. Pierwszym ogrodem był biblijny raj, przygotowywane na koloniach scenki na temat „Adam i Ewa w raju” zainspirowały nas. I tak powstał „RAJ”…

       UCZESTNICY

Zespół z każdym rokiem powiększał się o kolejnych uczestników. W ciągu 20 lat istnienia przez teatr „przewinęło się” 300dzieci.

Obecnie Teatr RAJ tworzy grupa 38uczestników, pracująca w dwóch zespołach wiekowych, głównie uczniów pobliskich szkół podstawowych nr 52, 114, 28, gimnazjum 141,142, 145.Na zajęcia do RAJ-u przyjeżdżali mali mieszkańcy Żoliborza a także Marek i Łomianek. Bywały lata kiedy zespół tworzyło ponad 50 uczestników i wtedy praca odbywała się równolegle nawet w trzech zespołach teatralnych.

Do teatru przychodzą całe rodziny, dwoje, troje a nawet czworo rodzeństwa, bo młodsi chcą tak jak i ich starsze rodzeństwo „grać” na prawdziwej scenie.

Uczestnikiem Teatru RAJ może zostać każdy, nie ma przesłuchań, eliminacji, wystarczy chęć i regularne uczęszczanie. Każde dziecko, które wyrazi chęć uczestnictwa w zajęciach teatralnych ma szansę należeć do zespołu, zaistnieć na scenie, bo tak dobiera się spektakle, tak dzieli się role aby wszyscy mogli „grać” w przedstawieniu. W spektaklu RAJu znajdzie się rola i dla trzylatka i osoby dorosłej. W roku 2011 rodzice zagrali obok swoich dzieci w przedstawieniu „Dlaczego są Święta Bożego Narodzenia?” oraz w „Malowanej Awanturze bis”.

CELE TEATRU

          Najważniejszym celem Teatru RAJ jest wychowywanie poprzez teatr dzieci niezależnie od ich zdolności. Każde dziecko ma szansę rozwinąć się, jeśli tylko będzie miało chęć do pracy tu spotka dorosłych i rówieśników, którzy pomogą mu otworzyć się i w pełni skorzystać z zajęć. Kształtowanie osobowości dziecka, rozwijanie jego wyobraźni, kreatywności, nauka odpowiedzialności za siebie i innych, przygotowanie dziecka do pracy w zespole – oto zadania , które stawiają przed sobą twórcy Teatru „RAJ”.

DOROŚLI W TEATRZE

          Teatr RAJ to nie tylko dzieci, ale i ich opiekunowie, młodzież, rodzice oraz liczne grono sympatyków.

Kolejni proboszczowie Parafii Św. Marka Ewangelisty Proboszcz, ks. Krzysztof Waligóra, ks. Wacław Madej i obecny ks. Sylwester Gaworek wspierali działania teatru i śledzili z uwagą jego dokonania, byli wiernymi widzami „RAJskich” spektakli, uczestniczyli w premierach, cieszyli się z sukcesów jakie osiągaliśmy.

Założycielem, kierownikiem teatru i reżyserem przedstawień jest Teresa Tymosiewicz-Muszel.

W latach 2004-2007 w prace zespołu włączyła się Monika Oliszewska, która jest autorem kilku scenariuszy przedstawień Teatru RAJ, a trzy z nich reżyserowała samodzielnie.

Od roku 2007 w pracy przy przedstawieniach pomaga Agnieszka Zielińska – prowadzi zajęcia, pomaga w reżyserii przedstawień, zajmuje sie oprawa plastyczną, proponuje muzykę do spektakli.

Od roku 2012 w prace teatru włączył sie Radek Rzepko, dawny uczestnik zespołu teatralnego, który początkowo grał   obok rodziców dzieci postaci królów w jasełkach, a także niezapomnianą postać Heroda. Z czasem reżyserował pojedyńcze sceny w spektaklach bożonarodzeniowych, w ostatnim czasie samodzielnie wyreżyserował   3 spektakle.

„RAJ” to przedsięwzięcie wymagające pracy zbiorowej i twórczej - gdyby nie dziesiątki, a nawet setki pomocnych rąk, sprawnych umysłów i gorących serc, Teatr Raj nie mógłby zaistnieć.

W pracach teatru zawsze uczestniczy grupa rodziców.

Pan Tomasz Goździewicz przez wiele lat projektował i wykonywał zaproszenia i programy teatralne, robił zdjęcia na spektaklach, założył i prowadził przez kilka lat stronę internetowa Raju.

W domu Pani Teresy Żak znajdowała się od lat nieformalna pracownia kostiumów szytych mistrzowską ręką. Pani Teresa nigdy nie odmówiła pomocy przy szyciu czasem trudnych i wymyślnych kostiumów, szyła je z wielkim zaangażowaniem i życzliwością.

Aktualnie piąty rok w projektowanie i szycie kostiumów angażuje się Teresa Maciejewska, mama Oli.

Od wielu lat zawsze można było liczyć na pomoc w pracach wszelkiego typu (od przyszycia guzika po zaprojektowanie scenografii) mam i babć naszych aktorów: Anety Głowienki, Leokadii Bożym, Zofii Bożym, Agaty Adamczuk, Elżbiety Kempistej, Elżbiety Słomnickiej, Agnieszki Podsiadło, państwa Danuty i Sławomira Kurant.

Aktualnie w prace teatru angażują się: państwo Izabela i Robert Kamińscy, Teresa Maciejewska, państwo Małgorzata i Robert Zalewscy, Agnieszka Mroziewicz, Katarzyna Lipińska, państwo Katarzyna i Artur Muszel, Anna Wiśniewska, Hanna Kasprzak, Danuta Zawadzka, państwo Małgorzata i Marek Kordek, Agnieszka Piotrowska, Agnieszka Podsiadło, Anna Mieszkowska, Marta Kroszczyńska.

Garderobą teatralną z niezwykła starannością opiekuje się Teresa Piwek, mama trójki dzieci, które juz dzisiaj są „absolwentami” Raju. Wszyscy pracują społecznie, czerpiąc radość z sukcesów dzieci i zadowolenia widzów Teatru.

Obsługą dźwięku i oświetlenia przez wiele lat zajmował się Sebastian Kozioł, absolwent Gimnazjum Nr 141, dzisiaj właściciel swojej firmy zajmującej się oświetleniem imprez. Dzięki jego staraniom sala teatralna jest wyposażona w profesjonalny sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy. W pracach tych pomagał przez kilka lat Piotr Pieczyński, również absolwent ww. gimnazjum, dziś kierownik zespołu zajmującego się oświetleniem w Teatrze Powszechnym. Prezentacjami multimedialnymi, zdjęciami i stroną kolonii od wielu lat i aktualnie zajmuje się Karol Podsiadło.

Nie zapominamy także o tych, którzy przez wiele lat byli związani z Teatrem. Wiele zawdzięczamy pierwszemu proboszczowi naszej parafii, księdzu prałatowi Szczepanowi Stalpińskiemu, dzięki któremu powstała przystosowana do występów sala teatralna i zostały zorganizowane pierwsze teatralne wyjazdy kolonijne, a który niestety odszedł   14 stycznia 2011 r. do „domu Ojca”…

Bardzo ciepło wspominamy drugiego proboszcza naszej parafii, księdzaKrzysztofa Waligórę, wiernego widza i dobrego ducha Teatru RAJ, który w przedstawieniu pt.       ”W poszukiwaniu wydarzenia, które wszystko zmieniło” zagrał z dużym wdziękiem rolę XIX-wiecznego proboszcza.

W latach 2004- 2014 Teatr RAJ wspierał ks. Proboszcz Wacław Madej, który nie opuścił żadnej premiery i zawsze nagradzał młodych aktorów gromkimi brawami i pięknymi wpisami do kronik teatru.

Niezaprzeczalny wkład w rozwój Teatru wnieśli: Grażyna, Bogdan i Agata Hulak (od początku przez 7 lat w teatrze i na koloniach), Jadwiga Olędzka, Marek Korzan (wszelka pomoc techniczna i nagrywanie przedstawień), Urszula i Lesław Golańscy (autorzy tekstu i muzyki do kilku spektakli naszego teatru).

Pani Ula - zawsze pełna energii, pomysłów i optymizmu, odeszła od nas w 2010 r. i razem z Księdzem Szczepanem czuwają nad nami, pilnie obserwując czy Teatr nie zbacza z wyznaczonej 20 lat temu drogi.

Swoja obecność w teatrze zaznaczyli: Urszula Muszel, Radek Pęsiek, oraz Jolanta Rudowska, Anna Markowska, Marzena i Krzysztof Ptaszkowie, Bogusława Ciskowska, Barbara Witowska i wielu, wielu innych.

W przygotowanie jasełek włączała się schola parafialna pod batutą s. Moniki Jagiełło, później s. Danuty Przybyłek, oraz Hanny Matusik, która aktualnie pomaga muzycznie też i w przedstawieniach niejasełkowych.

Od wielu lat zawsze można liczyć na profesjonalną pomoc muzyczną Łukasza Fabijańskiego (akompaniament w przestawieniach, nagrywanie podkładów muzycznych, pomoc w doborze repertuaru muzycznego)

Z owoców pracy wszystkich zaangażowanych w to rajskie dzieło korzystamy do dziś: mamy odnowioną salę teatralną (od 2011 r. o nazwie „Księdza Szczepana”), nowe krzesła, oświetlenie i nagłośnienie sali teatralnej, instrumenty muzyczne, garderobę z dużą ilością strojów i teatralnych rekwizytów.

KOLONIE

          Nasza całoroczna praca jest kontynuowana na wspólnych wyjazdach wakacyjnych. Już 20 razy byliśmy na koloniach organizowanych przez Parafię (początkowo przy współpracy Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej) aktualnie przy finansowym wsparciu Urzędu Dzielnicy Targówek miasta st. Warszawy. Tam w pięknych, górskich plenerach rodzą się pomysły na mini spektakle, które pokazujemy najpierw na kolonijnych wieczorach teatralnych, a później na spotkaniu „po kolonijnym” dla rodziców, gości, organizatorów i sponsorów naszego wyjazdu. Na kolonie oprócz dzieci teatralnych zabieramy też inne chętne dzieci z naszej parafii. Tam też pokazujemy kolonistom i okolicznym mieszkańcom przygotowany w Warszawie spektakl teatralny.

Byliśmy już w następujących miejscowościach:

- 1997 r. Krasnobród – 34 dzieci – motto -„Lato z barwami”

- 1998 r. Piwniczna – 84 dzieci – motto -„Pamiętajcie o ogrodach”

 

- 1999 r. Rytro – 76 dzieci – motto - „Kolonie w sercu gór”

 

2000 r. Tymbark – 117  dzieci – motto - „Kolonia tymbarkowa pysznie owocowa”

 

-  2001 r. Muszyna – 85 dzieci – motto - „… przyroda uczy pokory i wielkości Boga”

 

- 2002 r. Pokrzywna – 80 dzieci – motto- „Drogi, ścieżki, dróżki”

 

-  2003 r. Bardo – 84 dzieci – motto- „Między niebem, a ziemią”

 

-  2004 r. Zawoja – 85 dzieci – motto- „Czas ucieka, wieczność czeka”

 

-  2005 r. Duszniki Zdrój – 85 dzieci – motto- „… jak ryba w wodzie”

 

-  2006 r. Porąbka – 86 dzieci – motto- „Światło mrok zwyciężyło”

 

-  2007 r. Jodłówka Tuchowska – 76 dzieci – motto -„Po owocu poznaje się drzewo”

-  2008 r. Porąbka  II -  85 dzieci – motto - „… być dobrym jak chleb”

 

-  2009 r. Kłodne – 83 dzieci – motto - „Na początku było Słowo”

 

-  2010 r. Bardo Śląskie II – 83 dzieci – motto - „…z wiarą przenosimy góry”

 

-  2011 r. Sidzina – 63 dzieci – motto - „W cieniu skrzydeł Anioła każdy dookoła”

-  2012 r. Duszniki-Zdrój II – 87 dzieci- motto- "Dobrze widzi się Tylko Sercem"

-  2013 r. Porąbka III 88 dzieci - motto"Wakacyjne harce na Noego arce"

-  2014 r. Sromowce Wyżne88 dzieci - motto "Każda droga prowadzi do ludzi i Boga"

- 2015 r. Bardo Śląskie88 dzieci – motto -"Święta załoga kocha Pana Boga"

-  2016 r. Porąbka IV 83 dzieci - motto - „Wszystko ma swój czas”

DOKUMENTACJA DZIAŁALNOŚCI

          Teatr „RAJ” od początku swego istnienia prowadzi dokumentację swojej działalności. W swoim archiwum zgromadził już 32 tomy kronik teatralnych, 40 tomów kronik kolonijnych, przedstawienia nagrane na kasetach wideo, DVD, zdjęcia. Gromadzimy zaproszenia, programy, afisze i wycinki z prasy.